Новий закон, який послаблює незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), викликав хвилю міжнародної критики та невдоволення в Україні.
Так, напередодні ввечері масштабні акції протесту відбулися в Києві, Вінниці, Дніпрі та Львові. Невдоволення серед українців росте і сьогодні анонсуються нові мітинги. Перші протести за час повномасштабного вторгнення Увечері 22 липня Україну сколихнула хвиля акцій протесту. Громадяни вийшли на вулиці, щоб висловити своє незадоволення прийнятим законопроєктом, який обмежує незалежність НАБУ та САП. Так масові мітинги були зафіксовані у Києві, Вінниці, Одесі, Львові, Дніпрі, Тернополі та низці інших міст.
Зокрема, у столиці демонстрація відбулася через кілька годин після того, як Верховна Рада проголосувала за документ. Пройшла вона неподалік Офісу президента, на площі Івана Франка, і зібрала декілька тисяч людей. Головні гасла: “Змінимося або помремо”, “Стріляєте у своїх”, “НАБУ – бути”, “Ветувати 12414”.
О 23:40, коли протестувальники розійшлись через комендантську годину, сайт парламенту оновив статус законопроекту, вказавши, що Володимир Зеленський підписав його. Продовження буде Сьогодні о 20:00 протестувальники в різних містах зберуться знову. Зокрема, акцій продовжаться у Києві та Львові, також до протестів приєднаються Полтава і Чернівці.
Серед мітингувальників очікується, що будуть публічні особи, військові, ветерани, активісти. Громадяни обіцяють стояти до пізньої ночі (до початку комендантської години). “Моральний удар” Масові акції протесту – це нетипова подія в Україні в умовах повномасштабної війни, тому вона привернула увагу майже усіх західних ЗМІ.
Так, Associated Press нагадало, що протести залишаються традиційною формою громадського тиску в Україні, де дві попередні революції були переможними для громадськості. Тому не дивно, що ухвалення законопроекту щодо НАБУ та САП викликало громадське обурення в Україні.
“Боротьба з глибоко вкоріненою корупцією має вирішальне значення для прагнення України вступити до Європейського Союзу та зберегти доступ до мільярдів доларів західної допомоги. Ухвалення законопроекту… виглядає більшим моральним ударом, ніж звичайні російські атаки безпілотниками та ракетами”, – говориться в статті агентства.
Politico пише, що будь-які протести в Україні обмежені воєнним станом і комендантською годиною.
“Але сотні українських цивільних осіб, ветеранів війни та солдатів, а також правоохоронці з боротьби з корупцією прийшли до центру Києва та скандували: “Вето! Вето! Вето!” у напрямку офісу Зеленського”, – зазначає видання.
ВВС вважає, що прийнятий закон суперечить більш ніж десятирічним зусиллям України щодо підтримки демократії та боротьби з корупцією.
“Саме такі прагнення призвели до повстання на Євромайдані та падіння проросійського президента Віктора Януковича у 2014 році, а потім до вторгнення Росії та загибелі сотень тисяч людей”, – говориться в матеріалі. Що каже президент Сьогодні Володимир Зеленський зібрав керівництво СБУ, НАБУ, САП, НАЗК, ДБР, МВС. Також був і Генпрокурор.
“Всі ми чуємо, що каже суспільство…Ми домовились, що всі працюватимуть виключно конструктивно… За два тижні має бути готовий спільний план – які кроки потрібні та будуть реалізовані, щоб зміцнити Україну та зняти наявні питання”, – сказав президент.
Нові акції. Протести в Україні набирають обороти
